Historia

Ręczne skrzynie biegów- od 1898 r. do 2019 r.

Początki samochodowej skrzyni biegów sięgają 1898 roku. Wówczas młody pasjonat motoryzacji i mechaniki- Louis Renault skonstruował swój własny pojazd. Był to milowy krok w dziejach motoryzacji.

Historia skrzyni biegów i Seat Leon

Pojazd Louisa Renault i jego brata był wyposażony w skrzynię biegów “o przekładni ciągle zazębionej”. Maszyna powstała w przydomowej szopie, dzięki pasji i ciężkiej pracy braci. Po jej wynalezieniu pojazdy mogły wydajniej korzystać z pracy silnika. Dowiodła tego prezentacja, polegająca na pokonaniu przez samochód sporego wzniesienia. Skrzynię biegów opatentowano w lutym 1898 roku. Ze względu na rychłe oferty kupna, bracia zdecydowali się na założenie zakładu produkcyjnego, działającego do dziś. Niedługo potem, w USA rozpoczęły się pierwsze próby zbudowania automatycznej skrzyni biegów. Okres międzywojenny przyniósł kilka przełomów w tej dziedzinie. Masowy montaż w amerykańskich samochodach rozpoczął się jednak dopiero w latach 40. Tzw. automaty nie osiągnęły tak spektakularnego sukcesu w Europie. Mieszkańcy starego kontynentu, nadal częściej wybierają skrzynie manualne. Najnowsze auta, takie jak Seat Leon wyposażone są ręczne skrzynie- w tym wypadku 6- biegowe.

Nowy Seat Leon– dlaczego ręczna skrzynia biegów?

Stosunek ręcznych skrzyń biegów do tych automatycznych, wynosi w naszym kraju około 80% do 20%. Niegdyś winę za taką nierówność mogła ponosić wysoka cena aut z tzw. automatem. Dzisiaj różnice w cenie są praktycznie niewidoczne. Wielu kierowców chwali sobie za to przyjemność płynącą z pełnej kontroli nad autem, jaką daje tylko ręczna skrzynia biegów. Seat Leon to jeden z wielu nowych modeli Seata, wyposażonych w manualną skrzynię.

Odkryj pełną moc z ręczną skrzynią biegów- Seat Leon

Skrzynie manualne pozwalają na lepsze wyczucie samochodu i osiąganie na przykład większego przyśpieszenia, dzięki wykorzystaniu niskich obrotów. Nowy Seat Leon z mocnym silnikiem EcoTSI i ręcznym sterowaniem biegów z pewnością dostarczy sporo zadowolenia miłośnikom dynamicznej jazdy. Mały Leon doskonale sprawdzi się jako zwinny miejski środek lokomocji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *